نخود برشته

  • وزن: 1000 گرم
  • کیفیت: درجه یک
  • نوع: برشته بدون نمک
  • توضیح کوتاه: گیاهی است از تیره سبزی آساها (پروانه ‌واران) و از دسته پیچی‌ها که یکساله است و ارتقاع بوته‌هایش در حدود ۵۰ سانتی‌متر است. اين گیاه دارای گونه‌های مختلف است. نخود اسم فارسی است و به عربی حمص و به ترکی بولچاق و به یویانی واربایس و به هندی چنه؛ و سبز آن را بونط گوبند و آن بیابانی و بستانی می‌باشد. و نوع بستانی چند قسم می‌باشد: سفید و سرخ و سیاه و کرسنی؛ و بعضی گویند بیابانی را کرسنی نامند.
+ موارد بیشتر - بستن

کد محصول:9

قیمت : 0 تومان

توضیحات

نخود برشته

نخود Peas

گیاهی است از تیره سبزی آساها (پروانه ‌واران) و از دسته پیچی‌ها که یکساله است و ارتقاع بوته‌هایش در حدود ۵۰ سانتی‌متر است. اين گیاه دارای گونه‌های مختلف است. نخود اسم فارسی است و به عربی حمص و به ترکی بولچاق و به یویانی واربایس و به هندی چنه؛ و سبز آن را بونط گوبند و آن بیابانی و بستانی می‌باشد. و نوع بستانی چند قسم می‌باشد: سفید و سرخ و سیاه و کرسنی؛ و بعضی گویند بیابانی را کرسنی نامند.

 

نخود سیاه نافع ورمهای گرم و سخت و ضماد آب پخته آن با عسل نافع ورم خصیتین است و روغن آن نافع حکه و قوبا است. خوراک و مالیدن نخود نافع اعضا سست شده و بيماریهای ناشی از سردی می‌باشد. نخود را جویده و در چشم بگذارند ظفره چشم را نفع دهد. نخود بهترین غذا برای ریه می‌باشد. البته بطور حریره بهتر است.

خوراک آن نافع استسقا و یرقان سدی و کبدی، مولد خون و چاق کننده بدن است؛ موقع پختن، آن را زیاد حرکت ندهید زیرا دو ماده از جدا می‌شود. نیز آب پخته شده بهتر از جرم نخود است.

نخود را باید در وسط غذا میل کرد تا خوب هضم شود. آشامیدن آب پخته نخود سیاه با روغن بادام تلخ و روغن ترب و کرفس سنگ کلیه و مثانه را بشکند و اخراج جنین نماید.

نخود منی را زیاد می‌کند. خوراک نخود تولید باد و نفخ کند. خوراک آب پخته اقسام آن ملین شکم و مفتح سدد کلیه است خصرصا سیاه و کرسنی.

گفنه‌اند اگر یک مشت آن را در سرکه بخیسانند و ظهر آن را میل نمایند کرم شکم را از ین می‌برد بخصوص نخود بیابانی. خوردن برشته نخود که سرد نشده باشد جهت بواسیر خونی مفید و مالیدن اتواع آن نافع سردرد و زردی صورت و بی حسی اعضا و امراض مفاصل است.

نخود مضر زخم مثانه است و مصلحش خشخاش است. مولد باد و نفخ است و سنگین می‌باشد و مصلحش زبره و ثبت و گلقند است. نوشیدن آب بعد از خوراک نخود خيلي ضرر دارد.

روغن نخود گرم و خشک در سوم است. تند و با قوت نافذه و مقوی مو و باه است و جهت تسکین درد دندان و لثه و دردهای سرد و جذام خیلی مقبد است.

خوردن و پاشیدن آب نخود در زدودن کک و مک و زیبا کردن رنگ موثر است. علاج درد پشت است. جوشهای تر سر را از بین می‌برد. آب نخود را اگر ناشنا خورند در برخیزاندن ذکر بسیار قوی است. نخود گرفتگی کلیه را باز مي‌کند. نخود سبز مجاری ادرار را پاک می‌کند و برای سوزاک مفید است دارای فسفر، پتاسیم، آهن، نشاسته، قند و اسید فسفریک می‌باشد.

نیروبخش، خرن و اعصاب مغز را تقویتت می‌کند. خوردن نخود برشته تازه که سرد نشده باشد برای بواسیر خونی نافع است نخود را یک شب در سرکه بخیسانید و صبح ناشنا میل کنید ولی در آن روز چیز دیگر میل نکنید برای کشتن کرم معده بسیار مجرب است. در آب نخود جوشانده بنشینید برای اصلاح امراض مقعد و تنقیه رحم و اخراج کرم و شکم و مقعد بهترین دوا است. نخود سیاه جوشانده میل کنید تحلیل باه است.

نخود سبز دارای ویتامین A,B,C می‌باشد و در حکم جارویی است که روده را از جمع شدن فضولات مسموم در آن پاک می‌کند

خوردن آب جوشانده نخود با قدری نمک مقطع لزوجات و مفتح شده و مدر بول، برای درد سینه و ریه نافع است.

اگر نخود را برشته کرده آن را بکوبند و پودرش را به بیمار مخصوصا کودکانی که به اسهال مبتلا شده‌اند بدهند مدفوع آنان  طبیعی گشته و شفا می‌یابند و جوشانده آن را هم برای رفع سنگ مثانه استفاده می‌کنند

 

منبع : دائرة المعارف بزرگ طب اسلامی – آیة الله مصطفی نورانی

نظرات

دیدگاه خود را در مورد محصول مطرح نمایید

امتیاز از 1 تا 5 متن

نظرات

0 نظر

سایر محصولات تولیدیار زهرا قدوسی

مشاهده همه